|
FC Delco Trophy Case

FC DELCO is proud of the accomplishment of our Girls and Boys Teams since our beginnings in 1989. Besides winning seven USYSA National Championships, one USASA National Championships and many Region and State Championships, many of our players have gone gone on to excel in the collegiate and professional ranks. Listed below are the accomplishments of our teams as well as a team history of all of our teams since inception.

FC DELCO USYSA National Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2003 U-19 Boys Arsenal II Alan Mezger 2-1 Chicago Sockers Germantown, MD
2002 U-18 Boys Arsenal II Alan Mezger 5-1 Houston Texans Germantown, MD
2001 U-19 Boys Black II Alan Mezger 1-0 River City Rush, CA Indianapolis, IN
2001 U-15 Boys Dynamo II John Hingley 1-0 (OT) Ohio Thunder Indianapolis, IN
2000 U-19 Boys Dynamo John Hingley 4-0 Jackson, MS Orlando, FL
1998 U-17 Boys Dynamo John Hingley 2-0 Santa Rosa Utd, CA Phoenix, AZ
1991 U-16 Boys Demons Mike Gorni 2-0 Countryside, FL Omaha, NE
             
FC DELCO USASA National Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2005 U-23 Men Arsenal Shilcock-Elliot 3-0 Mil. Bavarians Dallas, TX
             
FC DELCO Super Y League National Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2001 U-16 Boys Black III Mike Gorni 2-1 Matchfit Crew, NJ USTC
             
FC DELCO US Club Soccer National Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE  OPPONENT LOCATION
2010 U-15 Girls Lightning Kevin Rooney 2-1 VA Heat VA Beach, VA
2009 U-17 Girls Sting Peye Garcia 4-0 Cal Odyssey VA Beach, VA
2002 U-14 Girls Fusion Mary Schane 4-1 Santa Rosa Utd. CA Providence, RI
             
FC DELCO National Director’s Cup Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2004 U-16 Boys Crunch Joan Feeney 3-2 (OT) Howell, NJ Indianapolis, IN
             
FC DELCO USYSA National Finalist (National 2nd Place)
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2010 U-19 Boys Hammerheads Alan Mezger 0-1 Columbus Crew, OH Overland, KS
2006 U-15 Boys Hammerheads  Adrian Cox 0-4 So. Cal. Utd., CA Des Moines, IO
2003 U-14 Girls Fusion Mary Schanne 1-2 (PK’s) Slammers, CA Germantown, MD
2002 U-16 Boys Dynamo II John Hingley 1-2 Atlanta Fire, GA Germantown, MD
2001 U-16 Boys Black III Mike Gorni 1-2 (OT) Chicago Sockers Indianapolis, IN
1996 U-19 Boys Force T. Wawrousek 0-1 Scott Gallagher, MO Indianapolis, IN
1994 U-16 Boys Black Mike Gorni 0-1 Houston Texans Blaine, MN
1992 U-17 Boys Demons Mike Gorni 0-2 (OT) Alta Loma, CA Richmond, VA
             
FC DELCO Super Y League National Finalists
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2003 U-14 Boys Celtic Andy Kelly 2-3 Chicago Magic Frankfort, IL
2002 U-15 Boys Black IV Mike Gorni 1-2 (OT) Freemont, CA Raleigh, NC
             
FC DELCO US Club Soccer National Finalists
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2004 U-16 Girls Celtic Peye Garcia 1-2 Boston Renegades Orlando, FL
             
FC DELCO USYSA National Sem-Finalist (3rd or 4th Place)
YEAR AGE TEAM COACH
2008 U-17 Boys Hammerheads Adrian Cox
2008 U-18 Girls Fury II Steve Frey
2007 U-17 Boys Dynamo III Will Nord
2007 U-16 Boys Hammerheads  Adrian Cox
2006 U-19 Boys Black IV Alan Mezger
2006 U-18 Boys Crunch Joan Feeney
2005 U-16 Boys Black V Mike Gorni
2000 U-18 Boys Black II Mike Gorni
1999 U-18 Boys Dynamo John Hingley
1999 U-17 Girls Fear Mary Schanne
1998 U-16 Boys Black II Mike Gorni
1997 U-16 Boys Dynamo John Hingley
1993 U-19 Boys Demons Mike Gorni
       
FC DELCO USYSA Region 1 Champions
YEAR AGE TEAM COACH SCORE OPPONENT LOCATION
2010 U-19 Boys Hammerheads Alan Mezger 1-0 PDA, NJ West Virginia
2009 U-19 Girls Fury II Steve Frey 1-0 Freestate MD West Virginia
2008 U-18 Girls Fury II Steve Frey 5-0 McLean Freedom, VA Portland, ME
2008 U-17 Boys Hammerheads Adrian Cox 2-1 FC Blazers, MA Portland, ME
2007 U-17 Boys Dynamo III Will Nord 1-0 Coastal FC Portland, ME
2007 U-16 Boys Hammerheads Adrian Cox 2-1 Boston Bolts Portland, ME
2006 U-19 Boys Black IV Alan Mezger 1-0 PDA, NJ VA Beach
2006 U-18 Boys Crunch Joan Feeney 1-0 Matchfit Academy, NJ VA Beach
2006 U-15 Boys Hammerheads Adrian Cox 3-2 Boston Bolts, MA VA Beach
2005 U-16 Boys Black V Mike Gorni 3-1 Ironbound SC, NJ VA Beach
2004 U-13 Boys Hammerheads Biff Sturla 2-0 Rochester Jr. Rhinos URI
2004 U-13 Girls Storm Beth Hatt 2-1 Bethesda, Maryland URI
2003 U-19 Boys Arsenal II Alan Mezger 6-1 Brooklyn Knights, NY URI
2003 U-14 Girls Fusion Mary Schanne 3-0 PDA, NJ URI
2002 U-18 Boys Arsenal II Alan Mezger 5-0 Beach FC, VA Niagara Falls, NY
2002 U-16 Boys Dynamo II John Hingley 2-1 Boston Eagles Niagara Falls, NY
2001 U-19 Boys Black II Alan Mezger 3-1 Potomac, MD Niagara Falls, NY
2001 U-16 Boys Black III Mike Gorni 6-4 (OT) Western Mass. Niagara Falls, NY
2001 U-15 Boys Dynamo II John Hingley 1-0 Oakwood SC, CT Niagara Falls, NY
2000 U-19 Boys Dynamo John Hingley 8-0 SSC Rangers, NJ URI
2000 U-18 Boys Black II Mike Gorni 4-2 (OT) S. Jersey Outlaws URI
1999 U-18 Boys Dynamo John Hingley 3-1 NJ Avengers Erie, PA
1999 U-17 Girls Fear Mary Schanne 3-2 New Hyde Park, NY Erie, PA
1998 U-17 Boys Dynamo John Hingley 2-0 Kirkwood, DE Erie, PA
1998 U-16 Boys Black II Mike Gorni 5-1 Rich. Strikers, VA Erie, PA
1998 U-15 Boys Dynasty Greg Wilson 3-0 Kirkwood, DE Erie, PA
1997 U-16 Boys Dynamo John Hingley 1-0 New Hyde Park, NY Erie, PA
1996 U-19 Boys Force T. Wawrousek 2-1 East Islip, NY Niagara Falls, NY
1995 U-20 Boys Demons Mike Gorni N/A Round Robin Play Niagara Falls, NY
1994 U-16 Boys Black Mike Gorni 2-1 Rich. Strikers, VA Rider Univ., NJ
1993 U-19 Boys Demons Mike Gorni 1-0 Prince William, VA Rider Univ., NJ
1992 U-17 Boys Demons Mike Gorni 2-0 Oakwood, CT Amherst, MA
1991 U-16 Boys Demons Mike Gorni 3-2 Hotspurs, PA-W Amherst, MA
             
FC DELCO Super Y League Mid-Atlantic Region Championships
YEAR AGE TEAM COACH
2002 U-17 Boys Black III Mike Gorni
2002 U-14 Boys Crunch Joan Feeney
2001 U-16 Boys Black III Mike Gorni
       
FC DELCO USYSA Region 1 Finalists
YEAR AGE TEAM COACH
2009 U-19 Boys Dynamo III Kirk Johnson
2007 U-17 Girls Fury Steve Frey
2007 U-14 Girls Force Tom Burkhardt
2006 U-13 Boys Roadkill John Hingley
2005 U-13 Girls Sting Leighton Walters
2004 U-18 Boys Dynamo II John Hingley
2004 U-14 Boys Dynamo III John Hatt
2003 U-13 Boys Dynamo III John Hatt
2002 U-14 Boys Crunch Joan Feeney
2002 U-16 Girls Fire Mick Statham
2000 U-16 Boys Arsenal II Jim Coleman
2000 U-14 Boys Dynamo II John Hingley
1996 U-20 Boys Fury Mike Gorni
1996 U-16 Boys Arsenal Rob Hurley
1995 U-16 Girls Valley Forge Bill Whitney
       
FC DELCO USYSA Region 1 Semi-Finalists
YEAR AGE TEAM COACH
2010 U-18 Girls Sting Peye Garcia
2008 U-14 Boys Cannibals Biff Sturla
2007 U-19 Boys Crunch Joan Feeney
2007 U-15 Boys 91’s Alan Mezger
2007 U-14 Boys Roadkill John Hingley
2006 U-14 Boys Demons II Alan Mezger
2006 U-16 Girls Fury Steve Frey
2005 U-19 Boys Dynamo II John Hingley
2004 U-16 Boys Crunch Joan Feeney
2003 U-16 Boys Black IV Mike Gorni
2003 U-15 Boys Crunch Joan Feeney
2003 U-14 Boys Celtic Andy Kelly
2000 U-17 Boys Dynasty Greg Wilson
1997 U-17 Boys Arsenal Rob Hurley
1997 U-17 Girls Lightning Rob Smith
1996 U-17 Girls Valley Forge Bill Whitney
1996 U-15 Girls Lightning Rob Smith
1995 U-14 Girls Lightning Rob Smith
1994 U-19 Boys Demons Mike Gorni
1994 U-17 Girls Force Rob Smith
1992 U-15 Girls Force Rob Smith
       
Boys EPYSA State Champions
YEAR AGE TEAM COACH
2010 U-15 Cannibals Biff Sturla
2010 U-19 Hammerheads Alan Mezger
2009 U-19 Dynamo III Kirk Johnson
2009 U-14 Cannibals Biff Sturla
2008 U-19 Black V Dave Tordone
2008 U-17 Hammerheads Adrian Cox
2007 U-18 Black V Mike Gorni
2007 U-17 Dynamo III Will Nord
2007 U-15 91’s Alan Mezger
2007 U-14 Roadkill John Hingley
2006 U-19 Black IV Alan Mezger
2006 U-18 Crunch Joan Feeney
2006 U-17 Black V Mike Gorni
2006 U-15 Hammerheads Biff Sturla
2006 U-14 Demons II Alan Mezger
2006 U-13 Roadkill John Hingley
2005 U-19 Dynamo II John Hingley
2005 U-17 Crunch Joan Feeney
2005 U-16 Black V Mike Gorni
2005 U-15 Dynamo III John Hingley
2005 U-14 Hammerheads Biff Sturla
2004 U-19 Black III Mike Gorni
2004 U-18 Dynamo II John Hingley
2004 U-16 Crunch Joan Feeney
2004 U-14 Strikers John Hatt
2004 U-13 Hammerheads Biff Sturla
2003 U-19 Arsenal Alan Mezger
2003 U-18 Black III Mike Gorni
2003 U-17 Dynamo II John Hingley
2003 U-16 Black IV Mike Gorni
2003 U-15 Crunch Joan Feeney
2003 U-14 Celtic Andy Kelly
2003 U-13 Strikers John Hatt
2002 U-18 Arsenal II Alan Mezger
2002 U-17 Black III Mike Gorni
2002 U-16 Dynamo II John Hingley
2002 U-14 Dynamo II Joan Feeney
2001 U-19 Black II Alan Mezger
2001 U-17 Arsenal II Jim Coleman
2001 U-16 Black III Mike Gorni
2001 U-15 Dynamo II John Hingley
2000 U-19 Dynamo John Hingley
2000 U-18 Black II Mike Gorni
2000 U-17 Dynasty Greg Wilson
2000 U-16 Arsenal II Jim Coleman
2000 U-14 Dynamo II John Hingley
1999 U-19 Arsenal Rob Hurley
1999 U-18 Dynamo John Hingley
1998 U-18 Arsenal Rob Hurley
1998 U-17 Dynamo John Hingley
1998 U-16 Black II Mike Gorni
1998 U-15 Dynasty Greg Wilson
1997 U-17 Arsenal Rob Hurley
1997 U-16 Dynamo John Hingley
1996 U-20 Fury Mike Gorni
1996 U-19 Force Todd Wawrousek
1996 U-18 Black Mike Gorni
1996 U-16 Arsenal Rob Hurley
1995 U-20 Demons Mike Gorni
1995 U-19 Fury Mike Moyer
1995 U-18 Force Rob Smith
1995 U-17 Black Mike Gorni
1994 U-19 Demons Mike Gorni
1994 U-17 Force Rob Smith
1994 U-16 Black Mike Gorni
1993 U-19 Demons Mike Gorni
1993 U-17 Fury II Rick Silva
1993 U-16 Force Rob Smith
1992 U-17 Demons Mike Gorni
1992 U-16 Fury II Rick Silva
1991 U-16 Demons Mike Gorni
1990 U-15 Demons Mike Gorni
       
Girls EPYSA State Champions
YEAR AGE TEAM COACH
2011 U-19 Sting Leighton Walters
2011 U-16 Lightning Kevin Rooney
2011 U-15 Burnley Nick Chrisanthon
2010 U-18 Sting Peye Garcia
2009 U-19 Fury II Steve Frey
2008 U-18 Fury II Steve Frey
2007 U-17 Fury II Steve Frey
2007 U-14 Force Tom Burkhart
2006 U-16 Fury II Steve Frey
2006 U-14 Sting Leighton Walters
2005 U-15 Fury II Steve Frey
2005 U-13 Sting Leighton Walters
2004 U-18 Fire Dave Pettican
2004 U-13 Storm Beth Hatt
2003 U-18 Appaloosas Larry Wean
2003 U-17 Fire Mick Statham
2003 U-14 Fusion Mary Schanne
2002 U-16 Fire Mick Statham
2001 U-19 Fear Mary Schanne
2000 U-19 Lightning Mike Gorni
2000 U-18 Fear Mary Schanne
2000 U-15 Appaloosas Tara Burke
1999 U-18 Lightning Mike Gorni
1999 U-17 Fear Mary Schanne
1998 U-16 Fear Mary Schanne
1997 U-17 Valley Forge Bill Whitney
1997 U-16 Lightning Rob Smith
1997 U-15 Fear Mary Schanne
1996 U-16 Valley Forge Bill Whitney
1996 U-15 Lightning Rob Smith
1995 U-15 Valley Forge Bill Whitney
1995 U-14 Lightning Rob Smith
       
USASA State Championships
YEAR AGE TEAM COACH
2010 U-23  Fury II Steve Frey
2006 U-23  Dynamo II  John Hingley 
2006 U-20 Dynamo II John Hingley
2005 U-23 FCD U-23’s Kyle Shilcock-Elliott